Как чуваме
Как чуваме
Части на ухото:
Външно ухо | Средно ухо | Вътрешно ухо
Слухът е едно от петте сетива. То представлява сложен процес на приемане на звука и асоциирането му с някакво значение. Способността да се чува е критично важна за разбирането на света около нас.
Човешкото ухо е пълноценно развита част от телата ни още при раждане и реагира на звуци, които са както много слаби, така и много силни. Дори и преди раждане, бебетата реагират на звук.
И така, как всъщност чуваме?
Ухото може да се раздели на три части, които стигат до мозъка – външно ухо, средно ухо и вътрешно ухо.
- Външното ухо се състои от ушния канал и тъпанчето. Звукът преминава по ушния канал, като се удря в тъпанчето и го кара да се движи или да вибрира.
- Средното ухо е мястото зад тъпанчето, в което се намират три малки кости, които се наричат слуховикостици. Тази верига от малки кости е свързана в единия си край с тъпанчето, а в другия край – с отвор към вътрешното ухо. Вибрациите от тъпанчето карат костиците да вибрират, което от своя страна, създава движение на течността във вътрешното ухо.
- Движението на течността във вътрешното ухо, или кохлеа, причинява промени в миниатюрните структури, които се наричат космести клетки. Това движение на косместите клетки изпраща електрически сигнали от вътрешното ухо до чувателния нерв (също известен като слухов нерв) към мозъка.
Мозъкът, след това, интерпретира тези електрически сигнали като звук.